Ktoré materiály sú magnetické?

Magnetizmus je prekvapivo zaujímavý jav. Pre človeka, ktorý používa magnet, je dobré vedieť, aké materiály alebo predmety sú magnetické, na čo sa pozrieme v tomto článku.

S magnetmi prichádzame do kontaktu každý deň. Pomáhajú nám pri najrôznejších domácich činnostiach, sú nevyhnutné pre vedu a dobrodruhom, ako sme my, ponúkajú možnosť vytiahnuť z vody veľké poklady. Permanentné magnety a elektromagnety dokážu priťahovať niekoľko rôznych druhov materiálov.

Rôzne druhy magnetických kovov

S magnetizmom súvisí niekoľko rôznych druhov kovov. Niektoré sú magnetické od prírody, iné sa môžu používať pri výrobe magnetov. Železo, kobalt, nikel a gadolínium sú nielen magnetické, ale sú schopné aj udržiavať magnetizmus.

Železo

Železo je prvý materiál, ktorý nám napadne, keď začneme uvažovať o magnetizme. Tento chemický prvok sa dá získať vo veľkých množstvách zo železnej rudy. Železo je dôležitou prírodnou surovinou, pretože sa používa v nespočetných úžitkových predmetoch, od každodenných nástrojov až po konštrukciu budov, v ktorých žijeme. Železo má silnú tzv. kryštalickú štruktúru, vďaka ktorej je veľmi magneticky reaktívne.

Pri rybolove s magnetom sa pod vodou určite stretnete s nespočetným množstvom železných alebo oceľových predmetov. Môžete naraziť na drobné predmety, ako sú staré klince a mince, ale aj na bicykel alebo kus auta.

Kobalt

Kobalt je ďalším veľkým prvkom vo svete rybolovu s magnetmi. Dokonca aj ľudské telo obsahuje jeden až dva gramy kobaltu. Kobalt sa dá zmagnetizovať a podobne ako neodymové rybárske magnety, aj kobaltové - alebo samáriovo-kobaltové - magnety sú vzácne zeminy a vyrábajú sa podobným spôsobom. Sú tiež veľmi odolné voči korózii.

Nikl a gadolininum

Nikel, podobne ako železo alebo kobalt, má feromagnetické vlastnosti. Je to biely kujný a ťažný kov. Často sa používa ako prvok na zlepšenie magnetických vlastností materiálov. Nikel možno nájsť ako súčasť zliatin v šperkoch a niektorých nástrojoch a často sa používa na povrchovú úpravu iných kovov.

Posledným prvkom v tomto zozname je gadolínium. Tento strieborný kov s vlastnými prechodnými vlastnosťami sa používa napríklad pri výrobe počítačových pamätí.

Prečo sú tieto kovy magnetické?

Magnetické kovy ako železo, kobalt, nikel alebo gadolínium nie sú magnetické samy osebe, ale skúmanie ich kryštálovej štruktúry odhaľuje niečo mimoriadne - jav známy ako magnetické domény. Keď sa magnet dostane do kontaktu s týmito doménami, všetky sú magnetickým poľom tlačené rovnakým smerom. To potom spôsobí, že samotné materiály sa dočasne zmagnetizujú.

Čo to znamená pre magnet fishing?

Ako hľadača pokladov by vás mohlo zaujímať, aký význam majú magnetické materiály. Ak ste už získali nejaké skúsenosti s magnetickým rybolovom, určite ste si všimli, že z vody zvyčajne vylovíte kovový šrot. Príležitostne narazíte na menšie predmety obsahujúce kobalt alebo nikel. Ale zlato alebo striebro? Bohužiaľ, tieto kovy nie sú v čistej forme magnetické.

Pri výrobe šperkov sa niekedy používa železo, kobalt a nikel. Vďaka tomu niektoré drahé kovy vyzerajú, akoby boli magnetické, ale nie sú. Okrem toho sa pomocou magnetizmu dá zistiť, či sú drahé kovy čisté. Nedôverujte však tejto metóde slepo, pretože niektoré zliatiny zlata môžu byť magnetické.

Vďaka silnému neodymovému magnetu možno pri magnetickom rybolove vytiahnuť nespočetné množstvo predmetov. Stačí, ak je v predmete obsiahnuté malé množstvo železa, kobaltu alebo niklu, ktoré sa k vášmu magnetu priťahuje.